2010 Show Results


4 December 2010 - South Taranaki Kennel Centre 
Jonny - Best Dog Challenge, Best of Breed and Best of Group - Judge: S. Sharp (Australia)

18 July 2010 - The Whippet Club (60 entries)
Jonny - Reserve Best Dog Challenge - Judge: Mrs Toni Comerford (Australia)
Bridget - Best NZ Bred in Show - Judge: Mrs Toni Comerford (Australia) 

17 July 2010 - The Whippet Club (42 entries)
Jae - Best Puppy in Show - Judge: Mrs Shirley Willmott, Shirkeitt Whippets (Australia)

4 July 2010 - Hauraki Canine Association
Jae -  Puppy of Breed & Best Puppy in Group - Judge: Mr W Douglas (Australia)
Bridget: - NZ Bred of Breed - Judge: Mr W Douglas (Australia)
Jae -  Puppy of Breed - Judge: Mrs V Knopke (Australia)
Bridget: - NZ Bred of Breed - Judge: Mrs V Knopke (Australia)
Jonny - Best Dog Challenge & Reserve Best of Bred - Judge: Mrs V Knopke (Australia)

4 April 2010 - Auckland Kennel Council
Bridget: - NZ Bred of Breed - Judge: Mr. S Mills (Australia)
Jae - Puppy of Breed - Judge: Mr. S Mills (Australia)

3 April 2010 - Auckland Kennel Council
Bridget - Best Bitch Challenge, Best of  Breed & NZ Bred of Breed - Judge: Mrs. L Parekowhai (New Zealand)
Jae - Puppy of Breed - Judge: Mrs. L Parekowhai (New Zealand)
Bridget - Placed 1st in NZ Bred Stakes - Judge: Mrs. N Fearn (New Zealand)
Jonny - Placed 9th in Puppy Stakes - Judge: Mrs. N Fearn (New Zealand)
Jae - Placed 6the in Puppy Stakes - Judge: Mrs. N Fearn (New Zealand)

2 April 2010 - The Hound Club of Auckland
Jae - Best Bitch Challenge, Best of Breed, Puppy of Breed, Puppy In Show & Reserve Best In Show - Judge: Mrs G Alexander (Australia)
Jonny - Best Dog Challenge - Judge: Mrs G Alexander (Australia)

21 March - Kerang and District Kennel Club Melbourne
Jorja - Best Bitch, Best of Breed, Best of Group - Judge: Mr. P Thompsom (South Australia)

21 March - Auckland Exhibition Centre
Jae - Puppy of Breed - Judge: Mrs S Barrett ( New Zealand)
Bridget - Reserve Best Bitch, NZ Bred of Breed - Judge: Mrs. S Barrett ( New Zealand)

20 March - Kerang and District Kennel Club Melbourne
Jorja - Best Bitch, Best of Breed, Reserve of Group Minor Puppy in Group and Minor Puppy In Show. - Judge: Mrs. B Ferguson (South Australia) 

20 March - Auckland Exhibition Centre
Jonny - Best Dog Challenge, Best of Breed, Best Puppy of Group - Judge: Mrs. K Finlayson (New Zealand)
Jonny - Puppy In Show - Judge Mrs. S Barrett ( New Zealand)
 Bridget - Reserve Best Bitch, NZ of Breed - Judge: Mrs. K Finlayson (New Zealand) 

28 February 2010 - North Shore Kennal Association
Bridget - Reserve Best of Breed - Judge: Peta Reeder-Weber (Australia)
Jonny - Puppy of Breed & Best Puppy of Group - Judge: Peta Reeder-Weber (Australia)

27 February 2010 - North Shore Kennal Association
Bridget - Best of Breed - Judge: Connie Jarman (South Africa)

21 Februsry 2010 - Tokoroa Canine Association
Bridget - Best of Breed, Best Bitch Challenge & NZ Bred of Breed - Judge: Mrs Linda Strongman (New Zealand)
Jae - Puppy of Breed - Judge: Mrs Linda Strongman (New Zealand)
Jonny - Reserve Dog Challenge - Judge: Mrs Linda Strongman (New Zealand)
Bridget - Placed 5th in NZ Bred Stakes - Judge: Mrs. Robin Williams (New Zealand)

20 February 2010 - Tokoroa Canine Association
Jonny - Reserve Dog Challenge & Puppy of Breed - Mr. Chris Woodrow (Australia)
Jonny - Placed 10th in Puppy Stakes (51 entries) - Judge: Mrs. Robin Williams (New Zealand) 

13 February 2010 - Wellington Hound Association
Bridget - Intermediate In Show, Reserve Bitch Challenge & Intermediate of Breed - Judge: Mr. M Benitez (Brazil)
Jonny - Reserve Dog Challenge & Puppy of Breed - Judge: Mr. M Benitez (Brazil) 

13 February 2010 - Horowhenua Kennel Association
Jae - Placed 1st in Puppy Stakes (70 entries) - Judge: Mrs. Elisa Rizzini (Brazil)

7 February 2010 - Hibiscus Coast Kennel Association
Jae - Baby Puppy of Group & Baby Puppy of Breed - Judge: Mrs. Y Shikata (Brazil)
Bridget - Placed 1st in NZ Bred Stakes - Judge: Mrs. K O'Carrol (New Zealand)

6 February 2010 - Hibiscus Coast Kennel Association
Bridget - Best Bitch Challenge & NZ of Bred - Judge: Mr. A Wardhana (Indonesia)
Jae - Baby Puppy of Group & Baby Puppy of Breed - Judge: Mr. A Wardhana (Indonesia)
Jae - Placed 1st in Puppy Stakes (54 entries) - Judge: Mrs. K O'Carrol (New Zealand)

31 January 2010 - Bay of Island Caninie Association  
Bridget - NZ Bred of Breed - Judge: Mr. Ken Iggleden (Australia)
Jonny - Reserve Dog & Baby Puppy of Breed - Judge: Mr. Ken Iggleden (Australia)
Jonny - Placed in the finals of Puppy Stakes - Judge: Nicole Harrison (New Zealand)

31 January 2010 - Northland Canine ssociation
Bridget - NZ of Breed - Judge: Mrs Susan Brown (Australia)
Jonny - Baby Puppy of Breed - Judge: Mrs Susan Brown (Australia)

30 January 2010 - Bay of Island Caninie Association
Bridget - NZ Bred of Group, Best of Breed, Best Bitch Challenge & NZ Bred of Breed - Judge: Mrs Margaret Webber (Australia)
Jonny - Baby Puppy Group, Reserve Dog, & Baby Puppy of Breed - Judge: Mrs Margaret Webber (Australia)

30 January 2010 - Northland Canine ssociation
Bridget - Reserve Best of Breed & Reserve Bitch Challenge - Judge: Mrs Yanina Smith (Australia)
Jonny - Baby Puppy of Breed - Judge: Mrs Yanina Smith (Australia)
Bridget - Placed 5th in the NZ Bred Stakes - Judge: Nicole Harrison (New Zealand)

9 January 2010 - Auckland Kennel Council x 2 Open Shows
Jonny - Baby Puppy of Breed - Judge: Ms. K Magnus (New Zealand)
Jonny - Baby Puppy of Breed - Judge: Mr. S Peel ( New Zealand)